Targul de obiecte bisericesti Expo Transilvania desfasurat intre 1 si 3 octombrie 2009 la Cluj – Napoca ne-a suprins prin afisarea unor exponate care sunt in pas cu vremurile in care traim. Cel mai mult ne-au atras atentia clopotele automatizate care incep sa bata atunci cand popa trimite SMS catre ele. Binecunoscuta sfoara de la clopote a fost inlocuita cu un electromagnet, iar locul clopotarului a fost luat de o centrala telefonica care receptioneaza SMS-ul bisericesc.
![clopote automatizate clopote automatizate](https://pcnews.ro/wp-content/uploads/2009/10/clopote_automate.jpg)
Sper ca puterea divina sa fereasca automatizarile de la biserica de actiunile nesabuite ale hackerilor care s-ar putea distra pe cinste actionand clopotele in ritm de Eminem la ora 1 noaptea…
![](https://pcnews.ro/pcnews-logo-white.png)