Daca vreti sa vedeti cu ochii vostri cum sta treaba cu levitatia, puteti incerca urmatorul experiment:
Lipiti magnetul de o doza sau o sticla de metal si asezati-o in interiorul inelului din imagine. Apoi, bagati in priza dispozitivul si priviti minunea: obiectul folosit leviteaza! „It’s a miracle!” 🙂
![cum functioneaza magnetii](https://pcnews.ro/wp-content/uploads/2010/05/levitatie.jpg)
De fapt, nu e miracol, ci doar stiinta. Fenomenul se numeste „levitatie magnetica” sau „suspensie magnetica” si sigur le-ar da apa la moara celor pusi pe farse. Vai de cardiaci si de cei saraci cu duhul! 🙂
![](https://pcnews.ro/pcnews-logo-white.png)